Każdy z nas chciałby sylwetkę z pierwszych okładek gazet. Pomimo naszych starań, często jest tak, że zamiast chudnąć to przybieramy na wadze. Pewnie nie raz słyszeliśmy o kimś, kto stosował magiczne diety cud z internetu lub spożywał magiczne kapsułki, które to miały pomóc tej osobie w utraceniu kilku kilogramów, a tak naprawdę w ostatecznym rozrachunku i tak dana osoba zamiast schudnąć to przytyła. Dlaczego tak się dzieje, dlaczego tyjemy?
Na wstępie warto wiedzieć, że ludzki organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje energii, którą pozyskujemy oczywiście z pożywienia. Każdy człowiek do przeżycia potrzebuje energii w innej ilości. Pozyskaną energię z pożywienia i posiłków, które spożywamy w ciągu dnia wyrażamy w kilokaloriach. W zależności od tego, czy tych kalorii spożywamy więcej czy mniej niż wynosi nasze rzeczywiste zapotrzebowanie kaloryczne, nasze ciało będzie przybierać na wadze lub tracić. Więc tyjemy z prostego powodu, spożywamy więcej kalorii niż w rzeczywistości potrzebujemy.
Aby wiedzieć ile kalorii potrzebujemy dokładnie spożywać, wystarczy obliczyć nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Zapotrzebowanie kaloryczne to nic innego, jak odpowiednia ilość energii, która jest wymagana przez nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania. Zapotrzebowanie kaloryczne każdego człowieka jest inne, w zależności od płci, wieku, obecnej wagi oraz naszej aktywności fizycznej.
Ze względu na ilość spożywanych kalorii wyróżniamy trzy stany. Stan, w którym nasze ciało traci na wadzę, a więc deficyt kaloryczny. Stan, w którym nasze ciało nie traci ani nie przybiera na wadze to nasze zero kaloryczne. Stan, w którym nasze ciało przybiera na wadze to nasz surplus kaloryczny. Na to w jakim stanie my się znajdujemy, oprócz naszej diety wpływa również nasza codzienna aktywność, nasza aktywność treningowa oraz nasz metabolizm. Wszystkie wspomniane wcześniej aspekty przekładają się na nasz wydatek energetyczny.
Wydatek energetyczny możemy z kolei ograniczać lub pogłębiać. Jeżeli pewnego dnia postanowimy wyszczuplić naszą sylwetkę i zrzucić kilka kilogramów, to warto zastanowić się nad rozpoczęciem jakiejś dodatkowej aktywności. Może to być wszelkiego rodzaju trening siłowy, trening interwałowy lub każda inna aktywność, dzięki której nasz organizm będzie spalał dodatkowe kalorie. Im więcej tej aktywności będzie, tym nasz organizm będzie miał większy wydatek energetyczny. Oczywiście jeżeli zadbamy również o naszą dietę. Warto jeszcze wiedzieć, że jednak nie zawsze więcej znaczy lepiej, co za tym idzie nie możemy przesadzać z ilością treningów w trakcie całego tygodnia oraz z intensywnością treningową, szczególnie na początku.
Jeżeli jednak pewnego razu uznamy, że nasza sylwetka jest zbyt szczupła i chcemy przybrać trochę kilogramów, to musimy wejść na dodatni bilans kaloryczny. Aktywnością fizyczną, która jest zalecana podczas tego procesu jest trening na siłowni i wszelkiego rodzaju jego pochodne. To dzięki treningowi siłowemu nasze mięśnie otrzymają bodziec do wzrostu. Oczywiście bilans kaloryczny musimy wytworzyć przede wszystkim poprzez dobrze zbilansowaną dietę, czyli odpowiedni dobór kalorii, a następnie indywidualny dobór makroskładników do naszych indywidualnych preferencji.
Podsumowując i zarazem odpowiadając na pytanie dlaczego tyjemy, to można powiedzieć, że głównym winowajcom w tym wszystkim jest nadmiar kalorii spożywanych w ciągu dnia oraz brak odpowiedniej ilości aktywności fizycznej. To wszystko przekłada się na to, że ostatecznie nasze ciało w skali dnia, a nawet w skali tygodnia znajduje się na dodatnim bilansie kalorycznym. Powoduje to, że nasze ciało nie wykorzystuję w pełni energii jaką posiadamy i jej nadmiar odkłada w komórkach tłuszczowych pod postacią znanego nam tłuszczu. Właśnie z tego powodu, pomimo jedzenia najzdrowszych produktów i tak wciąż tyjemy. Jeżeli nie zadbamy odpowiednio o naszą dzienną podaż kalorii i odpowiedni trening dobrany w zależności od naszego celu, może być nam ciężko uzyskać wymarzoną sylwetkę.