Płyn do płukania jamy ustnej – co będzie odpowiednie do Twojego gabinetu?

0
101
hurtownia stomatologiczna

Każdy sklep akcesoria stomatologiczne ma sporo do zaproponowania, jeśli chodzi o płyny do płukania jamy ustnej. Co wybrać do swojego gabinetu? Idealny płyn do płukania jamy ustnej powinien być silnie przeciwdrobnoustrojowy, a jednocześnie bezpieczny i delikatny dla zębów, dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej.

Powinien wymagać krótkiego czasu kontaktu, aby był wygodny do stosowania podczas wizyty, ale też powinien zapewniać wystarczająco dużo czasu na zabicie docelowych bakterii lub wirusów.

Jaki płyn do płukania wybrać dla swojego gabinetu?

Dostępnych jest wiele rodzajów płynów do płukania jamy ustnej z różnymi składnikami aktywnymi. Na przykład fluor jest stosowany w profilaktyce próchnicy, a chlorheksydyna pomaga w leczeniu chorób przyzębia. Każdy sklep sprzęt stomatologiczny ma te produkty do zaoferowania.

Niestety, te popularne płyny do płukania jamy ustnej nie zwalczają wirusów, na których koncentruje się ruch w kierunku płukania przed zabiegiem dla pacjentów dentystycznych w celu zmniejszenia ryzyka procedur generujących aerozol. Interesujący do przemyślenia jest utleniający płyn do płukania jamy ustnej – utleniające działanie jego aktywnego składnika – kwasu podchlorawego, ma silne działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe. Ta fizyczna degradacja bakterii i wirusów oznacza, że nie ma ryzyka rozwoju oporności bakterii w wyniku powszechnego stosowania tego rodzaju produktów.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie płynu do płukania jamy ustnej?

Wiele rodzajów płynów do płukania jamy ustnej oferowanych przez sklep dla gabinetów stomatologicznych zawiera również różne konserwanty lub substancje nośnikowe. Istnieje wiele obaw dotyczących poziomu alkoholu w niektórych płynach do płukania jamy ustnej. Niektóre popularne marki zawierają ponad 20% alkoholu. Alkohol jest znanym czynnikiem rakotwórczym i wykazano, że wielokrotne stosowanie płynów do płukania ust zawierających alkohol może zwiększać ryzyko raka jamy ustnej i gardła.

Inne składniki występujące w płynach do płukania ust to:

  • kwas benzoesowy,
  • parabeny,
  • olej palmowy,
  • środki powierzchniowo czynne,
  • fosforan sodu,
  • gliceryna,
  • sztuczne słodziki.

Większość z tych produktów to opcje ogólnie akceptowane jako bezpieczne, ale ich wpływ na środowisko i potencjalny wpływ na zdrowie budzi niepokój wielu pacjentów.

Pacjenci mogą być zaniepokojeni, gdy dowiadują się, że np. bardzo popularny płyn do płukania jamy ustnej zawiera Nonoksynol-9, który jest stosowany głównie w żelach antykoncepcyjnych! Chociaż nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, może prowadzić do trudnych pytań w gabinecie. Sprawdź więc, czy Twoja ulubiona hurtownia stomatologiczna ma coś bezpieczniejszego i mniej kontrowersyjnego do zaproponowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here