Ile trwa okres

0
2272
ile trwa okres

Ile trwa okres, to pytanie zadaje sobie niejedna dziewczyna, która rozpoczyna nastoletnie życie, jak również już dorosłe kobiety. Odpowiedź na to pytanie powinno się zacząć od definicji co to właściwie jest ten okres. Miesiączka zwana potocznie okresem lub też menstruacją to zjawisko zachodzące w ciele kobiety cyklicznie, zazwyczaj raz w miesiącu, polegające na złuszczeniu się nabłonka macicy, czyli endometrium. W wyniku tego procesu pojawią się krwawienie, zwane potocznie okresem, trwające około kilka dni.

Zazwyczaj miesiączka (zwana okresem) pojawia się co 28 dni i trwa około 4 doby

W tym czasie pojawia się krwawienie. Warto jednak pamiętać, że cykle mogą pojawiać się nieregularnie, jak również długość ich trwania może być różna. Nieregularność ta pojawia się zwykle w pierwszych latach jej trwania i z czasem i za sprawą wielu czynników normuje się. Miesiączce dość często towarzyszą bóle w okolicach brzucha wynikające ze skurczów złuszczającej się macicy. Pierwsza miesiączka pojawia się zazwyczaj w okolicach 12, 13 urodzin i trwa aż do menopauzy, która pojawia się różnie, zazwyczaj około 45 -55 urodzin.

Przebieg samej miesiączki uzależniony jest od złuszczania się nabłonka macicy i uwarunkowane jest od zmian stężenia hormonów: progesteronu i estrogenów. wahania hormonów sterowane są poprzez komunikację między kilkoma narządami: jajnikami, przednim płatem przysadki mózgowej i podwzgórzem. Podwzgórze wysyła sygnał do przysadki mózgowej a ta zaczyna produkować hormon folikulotropowy i luteinizujący.

klepsydra

Uaktywnia się jajnik, w którym dojrzewa pęcherzyk graafa. Wewnątrz tego pęcherzyka dojrzewa komórka jajowa. Pęcherzyk graafa w końcu pęka, a komórka jajowa, która była wewnątrz uwalnia się i rozpoczyna podróż jajowodem do macicy. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej błona śluzowa zaczyna się złuszczać i komórka jajowa jest wydalana przez pochwę na zewnątrz. I to jest właśnie krwawienie menstruacyjne, czyli tak zwany okres.

Okres to nie tylko krew, ale również resztki błony śluzowej, resztki śluzu z dróg rodnych. Dla wielu kobiet kłopotliwe jest utrzymanie odpowiedniej higieny podczas okresu. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które ułatwiają przetrwanie tego ciężkiego i nieprzyjemnego czasu. Dostępne są między innymi: podpaski, tampony czy chociażby kubeczki menstruacyjne. Krew miesiączkowa nie powinna wydzielać nieprzyjemnego zapachu, dlatego ważne jest odpowiednio częste zmienianie środków higienicznych, jak również higiena osobista.

Nieprzyjemnie może pachnieć również długo niezmieniana podpaska. Wybór odpowiedniego środka czystości i zabezpieczenia zależy od kobiet. Od tego jak każda kobieta czuje się komfortowo. Każda z metod powinna jest przebiegać z zachowaniem instrukcji podanej przez producenta, aby nie zrobić sobie krzywdy. Okres czasami może być zaburzony przez wiele czynników. Najbardziej oczywistym wydaje się być ciąża. Jeśli zachodzi takie podejrzenie, najprościej jest to sprawdzić w warunkach domowych stosując jeden z dostępnych na rynku testów ciążowych.

kobieta

Koszt takiego testu waha się w granicach od kilku do kilkunastu złotych

Testy są dostępne w popularnych drogeriach, aptekach czy serwisach internetowych. Jest to najprostsza i najszybsza metoda wykrycia pierwszej ciąży. Można również przeprowadzić badanie z krwi w laboratorium analiz, ale na jego wynik trzeba dłużej poczekać, zazwyczaj od kilku godzin do następnego dnia. Test w warunkach domowych da nam pierwszą informację w ciągu kilku minut. W celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży można też udać się do lekarza ginekologa. Jednak ten krok i tak jest konieczny jeśli wynik testu wykonanego w domu lub w laboratorium jest pozytywny.

Najczęstszym powodem braku miesiączki jest ciąża, ale nie tylko. Brak miesiączki może być spowodowany zbliżającą się menopauzą, stresem, gwałtownym spadkiem masy ciała, lub chociażby zaburzeniami hormonalnymi. Jeżeli takie objawy się pojawią najlepiej udać się do lekarza ginekologa, który przeprowadzi serię badań i sprawdzi co jest przyczyną braku miesiączki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here