Czego unikać w ciąży

0
4039
czego unikać w ciąży

Z czym kojarzy nam się ciąża? Na pewno z dziewięcioma miesiącami w czasie którego brzuch kobiety będzie rósł. Czasem z dnia na dzień co może być dla wielu osób zaskakujące – w tym również dla mężczyzn. Czasem ten brzuch nie rośnie tak szybko pozostając małą kulką aż do dnia porodu. Wszystko zależne jest od uwarunkowań kobiety oraz od tego jak kobieta będzie się zachowywać. W każdym razie ciąża to czas oczekiwania na narodziny swojego malucha. Nie można również zapominać, że dla wielu kobiet jest to również czas wyzwań.

Po pierwsze systematyczne wizyty u lekarza

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego jakie jest nasze podejście do polskiej izby medycznej. Jednak dla dobra dziecka czasem trzeba się przemóc aby odsiedzieć swoje w kolejce do lekarza. To również czas pewnych wyzwań, jeżeli chodzi o to co można w ciąży a czego nie można. Czego unikać w ciąży? Każda kobieta musi zdawać sobie sprawę z tego, że są rzeczy których należy unikać a są takie rzeczy, które nie powinny stanowić dla nas ograniczenia. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o takich przyziemnych rzeczach jak alkohol oraz papierosy. Są to dwie najpopularniejsze odżywki w naszym życiu, aczkolwiek nie chodzi tutaj o alkoholizm.

lekarz

Tak, wiele osób lubi popić sobie lampkę szampana bez okazji lub też kieliszek wina do obiadu. W okresie ciąży należy zrezygnować z takich przyjemności, ponieważ zawsze wpływa to negatywnie na dziecko – również wtedy kiedy mówimy naprawdę o minimalnych ilościach. Odkąd się tylko dowiemy o stanie odmiennym alkohol musi odejść w zapomnienie. Nie raz w naszym kraju było głośno o takich przypadkach, że dziecko urodziło się pijane i miało dwa lub nawet trzy promile alkoholu.

O ile dla dorosłego oznaczać może to tylko i wyłącznie ogromnego kaca i wielki ból głowy, tak dla dziecka może to oznaczać tylko i wyłącznie wyrok śmierci. Podobnie jest z papierosami. Należy wystrzegać się takich używek, jeżeli dobro dziecka leży nam na sercu. Już chyba nie warto dodać, że to samo dotyczy wszelkich narkotyków i innych dopalaczy, które są szkodliwe nawet wtedy, kiedy zażywamy je poza okresem ciąży.

Czego jeszcze nie wolno w ciąży?

Lekarze doradzają, żeby unikać potraw wzdymających, jak chociażby fasolka po bretońsku. Aczkolwiek jest to sprawa, którą trzeba przedyskutować. Jednym kobietom taka potrawa może zaszkodzić a inne będą się świetnie czuły i nic im nie będzie. Podobnie jest z potrawami ostrymi. Powinno się nie jeść, jednak są kobiety, które uważają, że nie wyobrażają sobie życia bez tak wyrazistego smaku. Czego kobiety powinny unikać jeszcze w ciąży? To wszystko zależy od tego jak przebiega ciąża oraz od zaleceń lekarskich. Bardzo często bywa tak, że lekarz nie zabrania niczego.

stres

Jeżeli wszystko przebiega bez najmniejszych odchyleń i kobieta nie ma żadnych dziwnych objawów, to może nawet biegać, tańczyć – ale wszystko w granicach rozsądku. Są również trenerki personalne, które zalecają ruch w ciąży – jednak wystrzegają się pewnych ćwiczeń. Dzięki takiej aktywności fizycznej powrót do formy sprzed ciąży będzie dla nas o wiele łatwiejszy. Jednak ze względu na zagrożenie czasem taki ruch jest zabroniony. Wręcz jakikolwiek ruch – nawet wyjście do sklepu po bułki jest zabronione. Jednak takie rzeczy na bieżąco monitoruje nasz lekarz prowadzący, który podpowie na co należy zwracać uwagę a czego lepiej unikać.

Warto tutaj również dodać, że takim czynnikiem, którego należy unikać jest na pewno stres. Nawet jeżeli ciążą przebiega podręcznikowo, to stres może być jednak takim czynnikiem, który może wszystko popsuć. Nie oznacza to jednak, że z kobietą w ciąży należy obchodzić się jak z jajkiem, ponieważ wszystko można w ten sposób popsuć, jednak nie można zapominać, że zbyt duża ilość stresu każdego dnia może doprowadzić do przedwczesnego porodu lub nawet do obumarcia płodu. Ciąża to nie choroba. Przez cały okres jej trwania można wykonywać swoje normalne obowiązki – o ile starcza nam na to odpowiednio dużo sił. Przy czym jednak należy pamiętać o tym, że trzeba dbać o siebie i maluszka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here