Czego nie lubią pchły

0
3155
czego nie lubią pchły

Wszyscy właściciele czworonogów wiedzą, że uporczywe drapanie za uchem może zwiastować walkę z pchłami. Na te pasożyty mogą wskazywać również podrażnienia i czerwone plamki na skórze. Pchła to mały robak, który nie potrafi latać, za to jest mistrzem w skakaniu. Przez to ciężko ustrzec się od przeniesienia jej na twojego pupila. Zainfekowane zwierzę trzeba poddać natychmiastowej terapii, a najlepiej nigdy nie dopuścić do zapchlenia i zapobiegać temu dzięki wielu metodom.

Czego nie lubią pchły?

Największe zagrożenie niesie ze sobą szybkość rozmnażania się pcheł. Samica potrafi złożyć kilkadziesiąt jaj na dobę, które pies lub kot roznoszą po całym domu. Pasożyt może żerować zarówno na zwierzętach dzikich lub domowych, jak i na ludziach! Swędzenie może dopaść nawet właścicieli, a owad potrafi przenosić choroby, co zdecydowanie zachęca do profilaktyki!

Przede wszystkim pamiętaj, aby dbać o czystość twojego pupila. Regularnie wyczesuj swoje zwierzę i kontroluj stan jego sierści oraz skóry. Jeśli pies lub kot mocno się wybrudził, będąc na dworze, możesz umyć jego futro w zwykłej wodzie o temperaturze pokojowej. W gabinetach weterynaryjnych dostępny jest szeroki wybór środków przeciwpchelnych. Możesz używać kropel na kark lub na przykład specjalnych obroży, aby ochronić swoje zwierzę przed ryzykiem zapchlenia.

szampon

Jeśli jednak nic nie pomoże i mimo profilaktyki znajdziesz te pasożyty w swoim domu, zakup specjalne szampony, w których regularnie, zgodnie z instrukcją, kąp pupila, aż objawy miną. Mieszkanie należy porządnie odkurzyć, a podłogi wymyć wodą z octem. Podobnie postąpić należy z meblami. Koniecznie usuwaj regularnie sierść, która gromadzie się w kątach pokoi i za sprzętami. Kołdry, koce i inne dostępne w mieszkaniu materiały należy wygotować i wyprać kilkukrotnie. Wodą z octem możesz również popsikać sierść psa, zapach skutecznie odstraszy pasożyty. Jeśli domowe metody nie wystarczą, zakup w sklepie specjalny środek przeciw pchłom. Rozcieńcz go z wodę i spryskaj całe mieszkanie.

Szczególnie uważnie rozprowadź środek w szczelinach, dziurach, kątach czy szparach. Pamiętaj, że środek może być toksyczny. Po użyciu opuść mieszkanie razem ze zwierzętami i dokładnie wywietrz wszystkie pomieszczenia. Zabieg należy powtórzyć po około czternastu dniach. Wszystkie powyższe czynności należy wykonywać wielokrotnie, aż upewnisz się, że w domu nie ma już ani jednego owada. Jeśli lubisz nowe rozwiązania, możesz poczytać na temat odstraszania pcheł przy pomocy ultradźwięków.

Walka z pchłami jest naprawdę ważna, ponieważ zaniedbanie zwierzęcia, może doprowadzić do anemii, tasiemczycy, a nawet alergicznego zapalenia skóry. Dlatego regularnie sprawdzaj swoje zwierzęta.

Jak rozpoznać pchły?

pies

Jeśli twój pies mocno i często się drapie i podgryza, załóż rękawiczki i przeczesuj jego sierść w jasnym pomieszczeniu. Przyjrzyj się skórze z bliska i uważnie. Jeśli zauważysz skaczące, małe, brązowe robaczki, to najprawdopodobniej masz do czynienia z pchłami. Mają one kilka milimetrów wielkości, więc nie należą do dużych robaków i szczególnie trudno je zobaczyć w ciemnej sierści. Najczęściej można zauważyć je przy szyi oraz na brzuchu. Warto obejrzeć również nasadę ogona.

W dzisiejszych czasach pcheł jest dużo mniej. Większość domowych pupili dzięki dobrej profilaktyce może uniknąć ich nawet przez całe życie. Jednak dzikie zwierzęta naprawdę często posiadają takie pasożyty, a kontakt z nimi może zakończyć się przeskoczeniem pchły na twojego psa lub kota. Zatem, jak widzisz każdy spacer może tak naprawdę skończyć się zapchleniem.

Ze względu na szybkie tempo rozmnażania tych owadów, niezwykle istotna jest regularna i częsta kontrola stanu sierści i skóry pupila. Dzięki temu unikniesz zaawansowanych zmian i jajeczek rozsianych po całym domu. Warto posiadać w domu zapasowe środki na zwalczanie pcheł, dzięki temu szybko wprowadzisz kurację. Przy najbliższej wizycie, zapytaj swojego weterynarza, w jaki sposób możesz uchronić się przed pchłami. Poproś o najlepszy preparat lub specjalną obrożę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here