Czego nie jeść w ciąży

0
1553
czego nie jeść w ciąży

Ciąża to niezaprzeczalnie jeden z piękniejszych okresów w życiu każdej kobiety. Kojarzy się on z błogim lenistwem i beztroską- w końcu wszędzie słychać, że ciężarna powinna tylko odpoczywać. Czy jest to prawda? Co warto jeszcze wiedzieć o stanie błogosławionym? Czy zmienia on coś prócz rozmiaru ubrań i planu dnia?

Co z odżywianiem? Czy przyszła mama powinna jeść za swoje? A może powinna jeść dla dwóch? Czy istnieją rzeczy, których spożycie w czasie ciąży jest zabronione? Tak wielka liczba niekończących się pytań może skutecznie zestresować ciężarną. Do jakich rad powinna się dostosować- aby nie zwariować? Jak to jest? Czego nie jeść w ciąży, a co można spożywać bez umiaru?

Odżywianie w ciąży

Mimo, że stan błogosławiony rządzi się swoimi prawami powinien być bogaty w pełnowartościowe posiłki, tak by dostarczyć maleństwu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Nie znaczy to więc, że należy odstawić wszystkie ulubione przekąski. Wystarczy spożywać je z umiarem, raz na kilka dni. Istnieją jednak pewnie produkty, których spożycie w czasie ciąży jest mocno niewskazane. Zatem czego nie jeść w ciąży?

Produkty zakazane w czasie ciąży:
– alkohol (jego szkodliwości na płód tłumaczyć nie trzeba)
– papierosy (jak wyżej)
– słodycze w dużych ilościach (sprzyjają rozwojowi cukrzycy ciążowej, otyłości co także przekłada się na pogorszone wyniki)
– dania fast food (nie zawierają żadnych składników odżywczych, powodują niestrawność)
– surowe jaja, mięso (grozi zarażeniem toksoplazmą i bakteriami listerii)
– wątróbka (nawet usmażona czy ugotowana może powodować wady płodu, a to wszystko przez niezwykle dużą zawartość witaminy A powodującej nieodwracalne choroby płodu lub jego poronienie)

Powyższe produkty powinny być unikane w czasie ciąży

Czy istnieją dania, którymi można zajadać się bez przykrych konsekwencji? Zasada jest prosta- w ciąży jedzmy to na co mamy ochotę, jednak pamiętajmy o delikatnym ograniczeniu słodyczy i owoców (zbyt duża zawartość cukrów prostych może powodować problemy z glukozą i insuliną). Mitem jest, że kobieta powinna jeść za dwoje.

jedzenie

Zapotrzebowanie na jedzenie w trakcie ciąży zmienia się nieznacznie. Zdrowa kobieta powinna spożywać tylko o 300 kcal więcej niż przed ciążą. Jest to równowartość połowy tabliczki czekolady czy 300 gram ziemniaków. Prawda, że niewiele? Wiele kobiet jednak ma skłonności do nadmiernego opychania w trakcie ciąży, tłumacząc to nieopanowanymi zachciankami- w końcu w ciąży można. Nic bardziej mylnego!

Mało aktywny tryb życia i niekontrolowane posiłki nikłej jakości w skuteczny sposób rozleniwiają organizm, co może skutkować spadkiem samopoczucia. Słabo odżywiony organizm traci energię, jest senny i zmęczony. Taki stan ciężko zmienić po urodzeniu się dziecka. Warto dbać o kondycję i pełnowartościowe posiłki już w ciąży, tak by po rozwiązaniu móc cieszyć się wigorem i pełnią energii, której przy małym dziecku braknąć nie może.

Ciąża to nie tylko czas pełen oczekiwań, ale i poświeceń ze strony kobiety. Jeśli kochasz ryby, surowe mięso i słodycze- warto stopniowo redukować ich występowanie w dniu codziennym. Radykalne odstawienie ulubionych rzeczy może skutkować osłabieniem organizmu, mdłościami i wymiotami. Warto jednak odstawiać zakazane rzeczy, ponieważ mogą wyrządzić dużo szkód w organizmie dziecka i naszym- prowadząc do nadwagi, ospałości.

w ciąży

Włączenie umiarkowanej aktywności takiej jak spacery czy joga pozwolą być nie tylko aktywną w czasie ciąży, ale i tuż po niej. Zdrowa i ruchliwa mama to szczęśliwe dziecko. Odpowiednie żywienie może w skuteczny sposób poprawić samopoczucie i dać dawkę energii, której przy małym dziecku potrzeba nieskończenie wiele.

Już dzisiaj zadbaj o spokojny sen, pełnowartościowe posiłki, aktywność fizyczną, a czas ciąży będzie najwspanialszym wspomnieniem. Być może zdrowy tryb życia pozwoli na uniknięcie wszystkich niemiłych ciążowych dolegliwości. Już dzisiaj odkryj, że zdrowe odżywianie może być smaczne i przyjemne! Nie zapomnij o nim zwłaszcza w trakcie dziewięciu miesięcy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here