USG w 7 tygodniu ciąży

0
610
USG w 7 tygodniu ciąży

Siódmy tydzień ciąży to okres szczególny dla nowego, kształtującego się pod sercem mamy życia. Jest to czas. w którym ma miejsce wyjątkowo intensywny rozwój malucha. Mało tego – to właśnie wtedy pod wieloma względami zaczyna on przypominać… człowieka.

Rozwój nabiera rozpędu

Gdy nadejdzie 7 tydzień ciąży USG pokaże bardzo istotne zmiany w obrębie – używając naukowego nazewnictwa – zarodka. Najbardziej zauważalne będą zmiany dotyczące jego rozmiaru, gdyż na tym polu wzrost osiąga wartość nawet 1 – 2 mm na dobę! Siódmy tydzień od zapłodnienia to czas, w trakcie którego gwałtownie rozwija się głowa i twarz. To właśnie w tym okresie maluch zaczyna przypominać człowieka. W międzyczasie powstaje język i górna warga, a także podniebienie. Co więcej, oczy już nie są umiejscowione po bokach, lecz stopniowo przesuwają się do przodu. To samo dotyczy uszu, które wreszcie zaczynają przypominać typowo „ludzki” wygląd.

USG i mnóstwo emocji

Przeprowadzone USG w 7 tygodniu ciąży może dostarczyć rodzicom wielu pozytywnych emocji. Na ekranie zobaczą oni dość dobrze uformowane maleństwo, które jednak – mimo posiadania swej płci – nie ma jeszcze wykształconych narządów zewnętrznych. Co więcej, to właśnie wtedy pojawiają pierwsze skutki aktywności centralnego układu nerwowego, czyli fale mózgowe, które są efektem gwałtownego rozwoju synaps. Wracając jednak do kwestii wyglądu dziecka, będzie miało ono postać zarodka umieszczonego wewnątrz owodni, którego rozmiar to około 2 cm. Na ekranie będzie można też zobaczyć małe, bijące serduszko, a także je usłyszeć (tętno od 120 – 170 uderzeń na minutę).

Jak zadbać o dziecko?

Kobieta w 7 tygodniu ciąży powinna w szczególny sposób zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo swojego dziecka. Co prawda w tym okresie zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta jedynie nieznacznie (o 85 kcal), ale za to zwiększa się podaż witamin E, C, B, a także mikroelementów takich jak żelazo, cynk. Ilość wchłanianej na tym etapie witaminy D i wapnia powinna być utrzymana na stałym poziomie. Na stronie Mamadha.pl dostępny jest preparat MamaDHA Premium+, który jest przeznaczony zarówno dla kobiet starających się o potomstwo, jak również dla kobiet ciężarnych i karmiących. Ważne jest jednak, aby jakąkolwiek suplementację przeprowadzać w konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. W tym okresie warto też postawić na odpowiednią aktywność fizyczną, to jest na spacery, bieganie i pływanie.

Podsumowując, 7 tydzień ciąży to okres wyjątkowy zarówno dla dziecka, jak i dla jego matki. Warto zatem, aby na tym etapie każde z nich zadbało o siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here