Kupowanie online w sieci – Sprawdź czym jest, jakie typy portali mamy do wyboru i dlaczego warto kupować online. Krótki poradnik kupującego w internecie!

0
1184
Kupowanie online w sieci - Sprawdź czym jest, jakie typy portali mamy do wyboru i dlaczego warto kupować online. Krótki poradnik kupującego w internecie!

Kupowanie w sieci to jedna z najbardziej ulubionych czynności polaków. Wiele sklepów internetowych, porównywarek i promocji sprawia, że możemy w internecie skorzystać z bardzo dużego asortymentu i kupić dany produkt w atrakcyjnej cenie. Dodając do tego możliwość dostarczenia towaru “pod drzwi” zakupy w internecie stają się idealnym rozwiązaniem, gdy kupujemy ciuchy, perfumy czy elektronikę. Aby się nie zgubić w gąszczu promocji i poznać wszystkie możliwości prezentujemy poniżej rodzaje sklepów internetowych, plusy kupowania przez internet oraz przydatne wskazówki, które pomogą dokonać zakupu jeszcze taniej i jeszcze bardziej okazyjnie.

Czym są sklepy online i zakupy w internecie?

Zakupy w internecie to kupowanie różnego rodzaju produktów w sklepach internetowych. Po ich opłaceniu są one wysyłane nam kurierem i dostarczane w ciągu kilku dni do naszego domu. W sieci istnieje wiele rodzajów sklepów internetowych oraz platform sprzedażowych, na których możemy kupować zarówno nowe produkty, jak i rzeczy używane w formie licytacji czy zakupu natychmiastowego. W ten sposób możemy też kupować wiele produktów z różnych branż od kosmetyków i książek po elektronikę oraz żywność.

Dlaczego warto kupować online?

Kupowanie w sieci ma bardzo wiele plusów oraz korzyści. Pierwszą z nich jest komfort kupowania. Zakupów możemy dokonywać, będąc w domu i siedząc na kanapie. W sieci dostępnych jest wiele rodzajów towarów i są one dostarczane do domu. Możemy też opłacić je komfortowo kartą płatniczą, przelewem lub pieniędzmi przy odbiorze. Zakupy takie to też szansa na dużo niższą cenę niż w sklepach stacjonarnych. Sklepy online nie muszą zatrudniać aż tylu pracowników, wynajmować punktów stacjonarnych czy obracają dużymi ilościami towaru, co pozwala obniżać im marżę. W sieci możemy również z łatwością wśród setek produktów znaleźć idealny telefon czy sweter, czego nie gwarantują sklepy stacjonarne, które mają najwyżej kilkanaście modeli danego produktu. Jeśli nigdy nie robiliśmy w ten sposób zakupów, a zastanawiamy się nad tym, warto kupić małą rzecz np. tanią książkę online i przetestować w praktyce, jakie zalety posiadają zakupy w sieci.

Portale aukcyjne i sprzedażowe

Pierwszym i jednym z najpopularniejszych sposobów kupowania w sieci są portale sprzedażowe. Najczęściej mają one formę aukcji oraz kupowania przedmiotów trybie “kup teraz”. Na takich portalach sprzedawcami są prywatne osoby, które sprzedają zarówno nowe produkty, jak i te używane. W sieci istnieją zarówno polskie portale sprzedażowe, jak i te zagraniczne. Dzięki temu możemy kupować również przedmioty z zagranicy. Ich największym plusem jest bardzo duży wybór towarów z każdej dziedziny. Możemy natrafiać w nich na atrakcyjne ceny. Najlepszymi przykładami jest np. allegro, Ebay czy Amazon, który sprzedaje przeważnie rzeczy nowe jako sama marka.

Sklepy online dużych sieci tradycyjnych

Bardzo popularne w internecie są sklepy online dużych sieci stacjonarnych. Obecnie prawie każda sieć drogerii, modowa czy elektroniczna posiada swój sklep internetowy na swojej markowej stronie. W takim miejscu możemy kupować oryginalne produkty bezpośrednio od danej marki, co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Zakupy w takich miejscach najczęściej polegają na wybraniu danego towaru z katalogu i zakupie. Do dyspozycji otrzymujemy różne formy płatności z przelewem, blikiem, kartą płatniczą czy płatnością przy odbiorze na czele. W sklepach takich możemy wybrać również różne opcje wysyłki lub odebrać towar w stacjonarnym sklepie, który zostanie dostarczony właśnie tam. Korzystanie ze sklepów online marek jest bezpieczne, korzystne cenowo a do dyspozycji otrzymujemy bardzo duży wybór produktów. To opcja, dla osób którym zależy na zakupach z wiarygodnego źródła lub klientów którzy chcą zakupić sprzęt dużej wartości. Duże sieciowe marki udostępnij też infolinię czy pomoc doradcy.

Prywatne sklepy internetowe

Trzecim rodzajem sklepów online są prywatne sklepy internetowe. Są one prowadzone przez prywatne osoby oraz firmy. Mają swoją stronę internetową wraz z katalogiem produktów, na której możemy wybrać i zakupić sprzęt. Sklepy takie oferują produkty z danej branży np. agd czy modowej. Produkty te są różnych marek. W takich sklepach możemy spotkać bardzo atrakcyjne i niskie ceny. Sklepów tych jest zdecydowanie najwięcej w sieci, gdyż aby otworzyć taki sklep, nie trzeba spełnić zbyt wielu wymagań. Dzięki temu mamy wiele możliwości do wyboru a w sieci w każdej branży panuje spora konkurencja. W takich sklepach możemy zapłacić za zakupy np. kartami płatniczymi czy przelewami lub wybrać płatność przy odbiorze. Również forma dostawy w postaci kuriera, poczty czy paczkomatu jest szeroka.

Portale z ogłoszeniami

Ostatnim sposobem robienia zakupów w sieci są portale ogłoszeniowe. To serwisy, na których prywatne osoby zamieszczają swoje ogłoszenia o sprzedaży np. elektroniki, ubrań czy mebli. W internecie funkcjonuje duża liczba takich portali i są one darmowe. Różnią się jednak nieco od sklepów internetowych, gdyż jedynie oferują kontakt do sprzedającego. Na samym portalu nie można sfinalizować transakcji. Jest to jednak dobra okazja, aby wyszukać ciekawy używany przedmiot i spotkać się osobiście w celu jego kupna. Na portalach ogłoszeniowych nie należy przesłać jako pierwsi pieniędzy, gdyż portale takie nie weryfikują w żaden sposób sprzedających czy zamieszczających ogłoszenia.

Porównywarki cenowe

Bardzo ciekawą i korzystną opcją są porównywarki cenowe. To serwisy w internecie, które posiadaj spis wielu produktów w różnych sklepach internetowych. Są one darmowe i niezobowiązujące, a korzystanie z nich jest proste. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki dany produkt np. model telefonu, a ukaże się nam lista sklepów internetowych, które obecnie oferują ten model w najniższej cenie. Dzięki temu w ciągu kilku sekund uzyskamy listę sklepów z najniższymi cenami i będziemy mogli kupić produkt w atrakcyjnej cenie. Wyszukiwarki takie przeszukują automatycznie internet, co nam zajęłoby zdecydowanie więcej czasu i nie przyniosło tak dobrych rezultatów. W ten sposób możemy zaoszczędzić czas oraz nawet kilkadziesiąt procent wybierając najtańszy sklep online. W sieci istnieje wiele wyszukiwarek, więc bez problemu możemy z nich korzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here