Dlaczego ludzie kłamią

0
1234
ludzie kłamią

Nieszczerość jest wadą charakteru, która jest bardzo mocno piętnowana przez społeczeństwo. Należy wskazać, iż osoby, które bardzo dużo kłamią, są źle postrzegane w życiu zawodowym i rodzinnym. Dobrze jest pamiętać o tym, iż jedynie ludzie o czystych intencjach mogą liczyć na zrozumienie i poszanowanie ze strony innych osób. Duże znaczenie ma fakt, iż kłamstwo ma krótkie nogi, przez co nieszczerość danej osoby prędzej czy później wyjdzie na jaw.

Dlatego zdecydowanie warto już na początku zawierania nowych znajomości mówić prawdę i tylko prawdę. Dotyczy to w szczególności relacji o charakterze intymnym. Ciężko jest oczekiwać, że związek przetrwa próbę czasu w sytuacji, gdy jedna z osób notorycznie kłamie. Raz utracone zaufanie nigdy nie wraca, dlatego każdy powinien zawsze grać w otwarte karty i okazywać czyste intencje. Prawdomówność jest bardzo cenioną wśród ludzi zaletą, dlatego każda osoba, która nie potrafi kłamać, nie powinna się tego wstydzić – jest na dobrej drodze, aby zjednać sobie mnóstwo ludzi i zyskać ich pełne zaufanie.

Ludzie uczciwi często zastanawiają się, dlaczego ludzie kłamią

dlaczego ludzie kłamią

Mówienie nieprawdy postrzegają oni jako ogromną wadę, której nie sposób jest zaakceptować. Wpływ na mówienie przez inne osoby nieprawdy może wynikać z kilku czynników. Przede wszystkim ludzie, którzy chcą być lubiani przez wszystkich, ukrywają swoje niedoskonałości, jawiąc się jako persony nieskazitelne. Jak powszechnie wiadomo, nikt z nas nie jest doskonały, dlatego nie warto ukrywać przed innymi swoich słabych stron.

Może się okazać, że dana osoba również posiada taką wadę, co na pewno będzie stanowiło istotny element przy wzajemnym zbliżeniu. Ponadto niektóre osoby, szczególnie w młodym wieku, chcąc wzbudzić zaufanie swoich rówieśników, ukrywają swoje prawdziwe oblicze. Takie zachowanie zasługuje na dezaprobatę, ponieważ każdy powinien być dokładnie taki jak jest – bez względu na cechy charakteru i osobowości. Sztuczne kreowanie swojego wizerunku warto pozostawić gwiazdom telewizyjnym.

Dla wielu osób kłamstwo stanowi również narzędzie do osiągnięcia korzyści materialnych. Tytułem przykładu, politycy bardzo często starają się zjednać sobie jak największą liczbę wyborców. W tym celu składają wiele obietnic, które nie mają nawet najmniejszego pokrycia z ich programem. Takie zachowanie świadczy o niedojrzałości, bowiem po wyborach politycy i tak są rozliczani z wszystkich obietnic, jakie złożyli w trakcie kampanii wyborczej. Ponadto w ostatnich latach ludzie coraz bardziej krytycznie podchodzą do wszelkich słów, jakie pochodzą od osób ze świata polityki.

Sprawia to, że zaufanie społeczeństwa dla parlamentarzystów jest coraz niższe. Z uwagi na to, że stanowią oni prawo, jest to tendencja bardzo niekorzystna. Dlatego każdy nowy polityk, który chce zdobyć władzę, powinien w pierwszej kolejności postawić na szczerość. Nie jest wstydem przyznać, że na realizację danego planu rządowego brakuje środków w budżecie. Wystarczy odrobina silnej woli i samozaparcia, aby zyskać pokaźne grono wyborców bez obiecywania im przysłowiowych gruszek na wierzbie.

mężczyzna

Notoryczne kłamstwa mogą stanowić również objaw chorobowy

Wskazuje się, że nieszczerość to pewna patologia, która wraz z upływem czasu może przerodzić się w codzienność. W takim przypadku konfabulacje pojawiają się na każdym poziomie życia. Istnieją nawet stwierdzone jednostki chorobowe, w ramach których osoby cierpiące na konkretne schorzenia nie mogły przestać kłamać. Wskazuje się jednak, że istnieją skuteczne sposoby na leczenie takich stanów.

Najważniejsza jest oczywiście terapia w nurcie poznawczym. Pozwala ona na sięgnięcie do własnego wnętrza i zaakceptowanie siebie takim jakim się jest. Osoby o wysokiej samoocenie nie odczuwają potrzeby kłamania i są szczerzy ze wszystkimi napotkanymi na swojej drodze życiowej ludźmi. Jednocześnie warto wskazać, że powolniejsze budowanie zaufania u innych osób jest moralnie zdecydowanie bardziej korzystne niż błyskawiczne nawiązywanie relacji płytkich i powierzchownych, opartych na kłamstwie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here