Czy soczewka kontaktowa może wypaść z oka?

0
1240
Czy soczewka kontaktowa może wypaść z oka

Soczewki do oczu zostały tak skonstruowane, aby nie wypadały same. Jeśli jednak doświadczymy takiego zjawiska, to przyczyna najczęściej jest zewnętrzna. Soczewka kontaktowa może wypaść z oka, kiedy mamy zbyt suche oczy albo mocno pocieramy oko. Samym problemem może być również to, że wybraliśmy szkła kontaktowe w nieodpowiednim rozmiarze. Takie sytuacje są sporadyczne i wyjątkowe. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie z nich.

Czy wypadanie soczewek ma związek z suchymi oczami?

Bardzo częstą przyczyną nieprawidłowego przylegania soczewek do oczu jest suche oko. Na szczęście problem ten bardzo łatwo możemy rozwiązać, ponieważ wystarczy zastosować odpowiednie krople. Stosując tak zwane sztuczne łzy sprawimy, że zarówno oczy, jak i szkła kontaktowe będą odpowiednio nawilżone, dzięki czemu ryzyko przesunięcia się ich zostanie ograniczone do minimum.

Na regularne stosowanie tego preparatu powinny zdecydować się przede wszystkim osoby, które często w soczewkach pracują przy komputerze lub za kierownicą albo rowerzyści. Dlaczego jest to zalecane? Ponieważ podczas dużego skupienia i wpatrywania się na drogę czy w monitor, znacznie rzadziej mrugamy, a przez to nieodpowiednio nawilżamy oczy. Natomiast w przypadku, gdy nie założymy odpowiednich okularów przeciwsłonecznych albo sportowych to podmuchy wiatru mogą wysuszyć soczewki i wtedy nawet najmniejsze dotknięcie spowoduje wypadnięcie.

Szkła kontaktowe a przecieranie oka

Czasami w ciągu dnia możemy mieć wrażenie, że oko nas piecze albo kłuje czy swędzi. Oczywiście naszym naturalnym odruchem będzie pocieranie, ale należy się od tego powstrzymać, ponieważ naruszymy soczewkę, która może się wywinąć, a nawet wypaść.

Unikniemy tego, gdy zastosujemy specjalne nawilżające krople do oczu i chwilę odczekamy, aż to nieprzyjemne uczucie minie. Jeśliby to nie pomogło, to musimy wyjąć soczewki i przemyć je płynem.

Soczewki wypadają podczas uprawiania sportu

Osoby aktywnie fizyczne muszą bardziej uważać na swoje soczewki, ponieważ mogą one wypaść podczas jazdy na rowerze czy nawet pływania. Silny podmuch wiatru, zanieczyszczenia czy były unoszące się w powietrzu mają wpływ na nasze szkła kontaktowe. Warto wiedzieć o tym, że wiatr wysusza je i to może doprowadzać do dodatkowych podrażnień.

Do pływania najlepiej zakładać gogle pływackie, które uchronią przed wypadaniem oraz zanieczyszczeniami. Trzeba pamiętać, że w akwenach wodnych występują bakterie i drobnoustroje, które będą rozwijać się na powierzchniach soczewek, więc należy je wyrzucić i założyć nowe. W takim przypadku samooczyszczenie płynem dezynfekującym może się okazać niewystarczające.

Dlaczego jeszcze soczewki do oczu mogą wypadać?

Przed wyborem odpowiednich soczewek do oczu należy skonsultować się z okulistą lub optometrystą, który pomoże dobrać odpowiedni rozmiar i zakrzywienie soczewek. Jeśli te parametry będą niewłaściwie dopasowane to właśnie to może być również problemem ich wypadania. Doświadczony lekarz pomoże najlepiej wybrać ich odpowiednią wielkość oraz zakrzywienie, dzięki czemu będą one komfortowe w noszeniu i nie będą wypadać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here