Jak urządzić strefę gotowania w kuchni – najważniejsze zasady w aranżacji i umeblowaniu

0
810
Jak urządzić strefę gotowania w kuchni

W każdej kuchni znajduje się strefa gotowania, w której domownicy przygotowują posiłki. Aby korzystanie z niej było maksymalnie wygodne, warto odpowiednio ją wyposażyć. Nie powinno zabraknąć najważniejszych elementów, takich jak blaty, zlewozmywaki oraz systemy oświetleniowe. Bez nich obecności, korzystanie z kuchni byłoby niemożliwe. Poniżej udzielamy porad skierowanych do osób stojących przed zadaniem urządzenia strefy gotowania w swojej kuchni. Dowiesz się jakie elementy umeblowania warto wybrać, jakie systemy oświetleniowe warto zamontować oraz jak wybrać zlewozmywak, który ułatwi Ci wykonywanie codziennych obowiązków.

Kuchenne zlewozmywaki – w poszukiwaniu optymalnego rozwiązania 

Zlewozmywaki wykorzystywane w kuchniach mogą różnić się pod wieloma względami. Najpopularniejsze modele to zlewozmywaki dwukomorowe, w których można swobodnie zmywać naczynia, oczyszczać warzywa oraz wykonywać liczne inne prace kuchenne. Zlewozmywaki jednokomorowe są wybierane do kuchni mniejszych rozmiarów. Szczególnie dobrze wypadają jednokomorowe zlewozmywaki narożne, kompaktowe i łatwe do dopasowania.

Zlewozmywaki stalowe są obecnie najchętniej wybierane. Są dostępne zarówno w wersji standardowej, jak i nierdzewnej, emaliowanej lub innej. Warto rozważyć także zakup zlewozmywaka granitowego, wysoce wytrzymałego i odpornego na uszkodzenia mechaniczne oraz wpływ środków chemicznych. Wytrzymałe zlewy granitowe możesz użytkować przez okres kilku dobrych lat, bez najmniejszych obaw o ich przydatność.

Polecamy też zwrócić uwagę na zlew do kuchni wyposażony w dodatkową półkomorę. Modele takie są niezwykle przydatne w czasie wykonywania rozmaitych prac. Dodatkową półkomorę można wykorzystać do organizacji suszenia sztućców lub uciekania wymytych talerzy. Przydaje się także jako pomoc w ubieraniu i myciu warzyw.

Blaty i systemy oświetleniowe w strefie gotowania 

Blaty kuchenne powinny być wytrzymałe, solidne i przestronne. Warto sięgać po blaty drewniane, których zdecydowaną zaletą jest możliwość łatwego przycięcia i wykonania na rozmiar. Blaty granitowe oraz kwarcowe są wybierane do kuchni stylowych, w których liczy się nie tylko wygodne i sprawne gotowanie, ale również elegancki wygląd. Przed wyborem konkretnego rozwiązania należy dokładnie ustalić, jakich rozmiarów powinien być dany blat oraz jakie dodatkowe elementy wyposażenia zostaną w niego „wpuszczone” (jak choćby zlewozmywak). 

Główną funkcją systemów oświetleniowych w strefie gotowania jest emitowanie wytwarzającą jasnego światła, by wszystkie obowiązki przebiegały sprawnie i bez przeszkód. Dlatego warto wybierać takie lampy, których emitują światło nie tylko rozproszone, ale również nieco bardziej skondensowane wiązki światła. Idealnie sprawdzają się pod tym względem lampy sufitowe z ruchomymi obudowami, których ułożeniem możesz sterować. Warto wówczas skierować strumień światła bezpośrednio na blat lub zlew, bądź inne miejsce często użytkowane w strefie gotowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here