Dekorujemy okna na Boże Narodzenie. Najlepsze dodatki i osłony okienne

0
891
Dekorujemy okna na Boże Narodzenie.

Świąteczne dekoracje okienne to doskonały sposób na stworzenie zimowej aranżacji w domu. Odpowiednio dobrane potrafią odmienić przestrzeń i sprawić, że wnętrze staje się ciepłe i przytulne. Zielone gałązki, girlandy i wianki bożonarodzeniowe, które pojawią się w oknach, zbudują magiczną atmosferę i staną się symbolem nadchodzących świąt.

Okno to idealna przestrzeń do stworzenia zimowej dekoracji. Kawałek parapetu może stać się miejscem do wyeksponowania tematycznych lampionów, a karnisz zachęca do zawieszenia choinkowych lampek. Na szybie swoje miejsce, mogą za to znaleźć ażurowe ozdoby lub te wykonane z filcu. Całość świątecznej aranżacji dopełnią jedynie odpowiednio dobrane osłony okienne.

Zdobimy parapet na święta

Parapet to przestrzeń, która nierzadko służy do przechowywania kuchennych przypraw, ozdobnych doniczek z zielonymi roślinami czy pluszowych zabawek w dziecięcym pokoju. W okresie przedświątecznym może stać się miejscem do wyeksponowania kolorowych ozdób i tematycznych figurek. Zanim jednak pomyślimy o zakupie jakichkolwiek akcesoriów, warto poświęcić czas i odpowiednio przygotować to miejsce. Firanki, które zdobią przestrzeń okienną na co dzień, mogą skutecznie zasłaniać całą aranżację. Właśnie dlatego warto rozważyć montaż materiałowych rolet czy też tzw. plis, które idealnie dopasowują się do ramy okna.

W zależności od rozmiarów parapetu możemy na nim umieścić lampiony, świeczniki czy figurki w postaci aniołków, reniferów czy innych świątecznych motywów. Te wykonane z drewna mogą stanowić ciekawe dopełnienie brązowych ram okiennych, a porcelanowe podkreślą aranżację w stylu glamour. Duża przestrzeń pod oknem może też pełnić funkcję klimatycznej ławeczki do siedzenia. Wystarczy, że położymy na nim gruby pled i ozdobne, świąteczne poduszki.

Lampki i własnoręcznie wykonane ozdoby na karniszach

Karnisz to doskonałe miejsce do przymocowania choinkowych lampek. Wystarczy go nimi owinąć, aby w kilka minut stworzyć prostą, świąteczną dekorację. Wielbiciele niecodziennych rozwiązań mogą pomyśleć również o montażu tzw. cotton ballsów czy kurtyny świetlnej, która w tym wypadku zastąpi codzienne, delikatne firanki.

Ciekawym pomysłem będą własnoręcznie stworzone ozdoby. W tym celu wystarczy przygotować jutowy sznurek, gałązki świerku, szyszki, tegoroczne pierniki oraz trochę kleju. W jedno popołudnie możemy wyczarować świąteczny łańcuch, który nie tylko przyozdobi całe okno, ale też będzie pięknie pachnieć. Do wspólnej pracy możemy zaangażować całą rodzinę, a zwłaszcza dzieci. Wspólne tworzenie zimowych dekoracji to przyjemny sposób na spędzanie długich, zimowych wieczorów.

Na szybie mogą też pojawić się szklane dekoracje, zawieszone na ozdobnych wstążkach. Duże bombki w oryginalny sposób odbiją światło świec czy ulicznych latarni, a dodatkowo nadadzą całej aranżacji odrobiny lekkości. W dziecięcym pokoju doskonale za to sprawdzą się kolorowe naklejane ozdoby lub witraże wykonane ze sztucznego śniegu.

Mięsiste zasłony ocieplą wnętrze

Codzienną, a zarazem świąteczną dekoracją wielu okien mogą stać się ciężkie i mięsiste zasłony. Te nie tylko wizualnie ocieplą pomieszczenie i sprawią, że zapanuje w nim przytulna atmosfera, ale też będą stanowić ciekawy element dekoracyjny. Szczególnie jeśli wybierzemy materiał w odpowiednich kolorach np. butelkowej zieleni czy ciemnego granatu. Okienną aranżację podkreślą też tematyczne klamry np. w kształcie śnieżynek, którymi zepniemy tkaninę.

Zasłony o grubym splocie dodatkowo mogą zaciemniać wnętrze i zapewnić nam całkowitą prywatność. Funkcja ta okazuje się przydatna zwłaszcza zimą, gdy już w połowie dnia zapalamy światła i zasłaniamy okna. Pamiętajmy jedynie o tym, że zasłony wyjątkowo dobrze łapią tłuszcz oraz brud unoszący się w powietrzu. Warto od czasu do czasu je wyprać, postępując zgodnie ze wskazówkami producenta.

Podsumowanie

Okres świąteczny to czas pełen magii i rodzinnego ciepła. Postarajmy się więc celebrować go tak długo, jak tylko się da. Przygotowując dekoracje do naszego mieszkania, pamiętajmy również o oknach, które pomogą nam stworzyć odpowiedni klimat. Delikatne lampki świec, błyszczące ozdoby czy papierowe łańcuchy wyglądają tak magicznie tylko jeden raz w roku.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, na którym przeczytasz poradniki o aranżacji wnętrz i okien

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here