Jak wybrać kuwetę dla kota?

0
835
kuweta dla kota

Higiena i czystość są ważne nie tylko dla ludzi. Dotyczy to również kotów, a zwłaszcza ich kuwety. Ci, którzy trzymają kota w domu lub mieszkaniu, wiedzą, jak ważny jest wybór odpowiedniej kuwety dla swojego pupila. Prawie każdy sklep zoologiczny online ma w ofercie spory wybór kocich toalet. Co należy wziąć pod uwagę w przypadku zakupu kuwety, aby kot czuł się komfortowo?

Jak się przygotować?

Należy zacząć od wyboru odpowiedniego miejsca na kuwetę. Od tego zależy kształt – kuwety mogą być prostokątne, owalne lub trójkątne. Aby toaleta idealnie wpasowała się w zarezerwowaną dla niej przestrzeń, warto również znać parametry tego miejsca. Trzeba pamiętać, że wszelkie utrudnienia w załatwianiu swoich potrzeb, mogą zniechęcić kota do korzystania z kuwety. Ważne jest, aby kocia toaleta znajdowała się jak najdalej od miski z jedzeniem lub miejsca, w którym zwierzę śpi. W przeciwnym razie kot może nie chcieć z niej korzystać. Bardzo ważne, aby nie zmieniać lokalizacji kuwety. Koty mają swoje przyzwyczajenia i są bardzo wrażliwe na zmiany.

Otwarta kuweta dla kota – klasyczna

Kuweta otwarta to wariant podstawowy. Składa się z prostej, w większości płaskiej plastikowej miski na żwirek. Koty szybko przyzwyczajają się do tej toalety, w której w trakcie załatwiania swoich potrzeb mogą obserwować otoczenie. Kuweta dla kota powinna być wystarczająco duża, aby zwierzę miało przestrzeń i czuło się swobodnie i odpowiednio głęboka, ponieważ koty rozrzucają zawartość podczas zagrzebywania. Taka toaleta nie jest odpowiednia dla kociaka – trudno mu będzie się wspiąć na wysoki rant i prawdopodobnie wybierze wygodniejsze miejsce – w kącie lub pod łóżkiem.

Otwarte kuwety są niedrogie i dostępne w wielu rozmiarach i kształtach, również jako duża toaleta dla większych kotów oraz jako oszczędzający miejsce wariant narożny. Wymagają regularnego czyszczenia i dezynfekcji.

Kuwety zamknięte – dla kotów ceniących sobie prywatność

Jeśli kociak jest dorosły, można mu kupić zamkniętą kuwetę w kształcie domku. Małe kocięta mają problem z wysokim progiem i drzwiczkami wejściowymi. Taka kuweta jest idealna dla osobników, które kochają samotność i nie lubią zaspokajać swoich potrzeb w obecności innych, a także dla właścicieli, którzy są wrażliwi na kocie zapachy. Kuweta zamknięta składa się z miski i sklepionego dachu, najczęściej z wahadłowymi drzwiami, przez które kot wchodzi do toalety. Wiele modeli posiada filtry z węglem aktywnym, które sprawiają, że powietrze w kuwecie jest trochę przyjemniejsze dla kotka, odfiltrowując brzydkie zapachy.

Niektóre koty cenią sobie prywatność, a inne wolą mieć dobry widok na otoczenie lub nie lubią przechodzić przez drzwiczki do toalety. Można wybrać model z przezroczystą klapką lub ją rozszerzyć. Kuwetę czyści się zdejmując pokrywę. Codzienny demontaż może być nieco uciążliwy. Dlatego istnieją już modele, w których nie ma potrzeby zdejmować całego dachu, wystarczy tylko odchylić pokrywę. Jednak te są nieco droższe.

Kuwety kryte dostępne są w wielu rozmiarach, kształtach i wzorach. Większość kuwet z daszkiem można łatwo transportować dzięki uchwytowi na pokrywie i dlatego są one idealne dla osób, które często podróżują ze swoim zwierzakiem.

Praktyczny system oddzielający – kuwety z podwójnym dnem

Kuwety tego typu składają się z dwóch części. Jedna z nich to sito wyposażone w otwory o różnej wielkości. Na pierwszy rzut oka taka toaleta wygląda jak zwykła kuweta. Można zobaczyć jak jest skonstruowana dopiero w trakcie czyszczenia. Dzięki oszczędności czasu przeznaczonego na sprzątanie, takie modele są bardzo cenione przez właścicieli kotów. Są też zdecydowanie bardziej higieniczne, co z kolei cenią sobie zwierzaki. Taka kocia toaleta jest dobrą alternatywą dla „zwykłych” kuwet z pokrywą lub bez jeśli zależy nam na nieco większym komforcie podczas sprzątania. Są dostępne również zamknięte modele wyposażone w odpinaną pokrywę z klapką.

Kuwety samoczyszczące – opcja nowoczesna

Kuwety samoczyszczące to najwyższa klasa kuwet – zapewniająca maksymalną wygodę i minimalny wysiłek związany z czyszczeniem. Rozróżnia się toalety mechaniczne i automatyczne. W przypadku wersji mechanicznej codzienne czyszczenie trzeba wykonywać samodzielnie, natomiast w przypadku modelu automatycznego wszystko robi się samo. W pełni automatyczne kuwety wymagają podłączenia do zasilania.

Toalety samoczyszczące działają tylko ze zbrylającym się żwirkiem, ponieważ tylko stałe grudki są oddzielane za pomocą sita lub grabek. Należy jednak pamiętać, że nawet tak nowoczesną kuwetę należy regularnie i dokładnie myć i dezynfekować.

Samoczyszcząca kuweta dla kota może znacznie ułatwić życie codzienne. Kot ma czystą toaletę, nawet gdy właściciel ma mało czasu na sprzątanie lub nie ma go wcale. Sąsiedzi lub przyjaciele, którzy tymczasowo opiekują się kotem, mogą skoncentrować się na karmieniu i przytulaniu bez konieczności poświęcania czasu na czyszczenie toalety.

________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości sklepu zoologicznego online Tukan24

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here