Na jakie szczegóły zwracać uwagę, wybierając akcesoria malarskie?

0
778

Każde hobby wymaga odpowiednich przygotowań i specjalistycznych akcesoriów. Hobby artystyczne, w szczególności takie jak malarstwo, potrafią postawić przed miłośnikiem sztuki prawdziwe wyzwanie. Na rynku bowiem dostępne są całe dziesiątki różnorodnych akcesoriów, służących różnym celom. Na co zatem zwracać uwagę, zaczynając swoją przygodę z malowaniem?

Płótno lniane i bawełniane. Które będzie dla ciebie lepsze?

Pierwszym i najważniejszym pytaniem, jakie zadaje sobie niejeden miłośnik malarstwa, jest kwestia płótna. Obecnie korzysta się z dwóch jego rodzajów: lnianego i bawełnianego. Każde z nich cechuje się innymi zaletami, które warto poznać, by wybrać dla siebie najlepsze płótno malarskie.

Lniany materiał jest klasycznym podobraziem, odznaczającym się ogromną wytrzymałością. Płótno lniane jest stosunkowo grube, bardzo mocne i dość sztywne, co może oznaczać, że będzie je trudno naciągnąć na ramę. Jednocześnie za sprawą naturalnych olejów, zawartych w lnie, jest w naturalny sposób zaimpregnowane.

W przeciwieństwie do niego płótno bawełniane jest delikatniejsze i cieńsze. Jest znacznie łatwiejsze do naciągnięcia na ramę, ale w niektórych przypadkach, jeśli zostało słabo wykonane, może być łatwe do rozerwania. Nie posiada naturalnej impregnacji, ale jest znacznie bardziej przystępne cenowo.

Rodzaj farb

Kolejna ważna kwestia to rodzaj farb, które używane będą do malowania. Najbardziej klasycznym wyborem są farby olejne, które nadal polecane są osobom średniozaawansowanym i zaawansowanym, a także miłośnikom klasycznego malarstwa. Nie należy rozcieńczać ich wodą, jednak doskonale kryją i dobrze trzymają się zagruntowanego płótna. Ich cechą szczególną jest długi czas oczekiwania na wyschnięcie, co w wielu przypadkach utrudnia malowanie. Należy je bowiem wykonywać stopniowo, czekając, aż uprzednie warstwy wyschną. Co szczególnie ważne, farby te są najtrwalsze ze wszystkich i będą pięknie prezentować się nawet kilkaset lat po namalowaniu obrazu.

Inne rodzaje farb, które polecane są do malowania na płótnie, to akryl i tempera. Podobnie jak farby olejne doskonale trzymają się na podobraziu, są jednak znacznie łatwiejsze w stosowaniu. Oparte są na wodzie, dzięki czemu można je nią rozcieńczać. Stosunkowo szybko wysychają i pozwalają na tworzenie między innymi precyzyjnych pociągnięć pędzlem.

Szczególną zaletą farb akrylowych jest możliwość znalezienia wśród nich wyjątkowych kolorów dekoracyjnych, takich jak złoty i srebrny.

Drobne akcesoria

Każdy malarz posiada swój ulubiony zestaw akcesoriów, ale bez wątpienia kilka z nich pozostaje uniwersalnych, jak choćby paleta, sztalugi czy pędzle. Wybierając te elementy, warto zwracając uwagę przede wszystkim na ich trwałość, dzięki czemu posłużą przez długi czas. Co więcej, trwałe, wysokiej jakości pędzle nie będą pozostawiać “włosków” na obrazie, a stabilna, stosunkowo ciężka sztaluga ułatwi pracę w każdych warunkach, nawet w plenerze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here