Z czego składa się kompletny system rynnowy?

0
182
Z czego składa się kompletny system rynnowy

Decydując się na budowę domu, trudno wyobrazić sobie go bez rynien, dzięki którym woda deszczowa nie spływa bezpośrednio po elewacji budynku, zapobiegając w ten sposób zaciekom i narażeniu budynku na wystąpienie wilgoci. Choć większość z nas myśli, że system rynnowy to tylko rynny i rury spustowe, to wcale tak nie jest. W rzeczywistości cały system składa się z różnego rodzaju elementów.

Elementy systemu rynnowego

Kupując system rynnowy, podstawowym elementem jak wiadomo, są oczywiście rynny, które są profilami o otwartych przekrojach, najczęściej półokrągłe, które montuje się wzdłuż krawędzi dachu. Dzięki nim cała woda z deszczówki odbierana jest i kierowana do rur spustowych, czyli kolejnego elementu systemu rynnowego. Rury spustowe to rury pionowe, które mocuje się do ściany za pomocą obejm. Następnie zakańcza się wylewkami. Rynna wraz z rurą spustową łączy są odpływem rynnowym, który może być przelotowy lub końcowy. 

Chcąc zmodyfikować kierunek rury spustowej, należy zamontować łączniki, takie jak kolanka, trójniki, redukcje i mufy. Dzięki nim dopasować możemy elementy systemu rynnowego do połaci dachowej i okapów. Łączniki wykorzystywane są również do tego, aby połączyć rynny w linii prostej. Aby połączyć elementy w narożach, wykorzystuje się narożniki. Do podstawowych elementów systemu rynnowego oprócz obejm wspomnianych powyżej, wykorzystuje się również inne elementy mocujące takie jak haki, które służą jako wspornik rynny oraz rynajzy. 

Szeroka oferta rynien dostępna jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/rynny-systemy-rynnowe/rynny-pcv-125

Dodatkowe elementy systemu rynnowego

Oprócz podstawowych komponentów systemu rynnowego, o których wspomnieliśmy w powyższym punkcie, wchodzą również dodatkowe elementy. Są nimi denka, inaczej zwane dekle, które zapobiegają wylewaniu się wody z rynny. Kolejnym komponentem jest siatka. Jest głównym zadaniem, jest zatrzymywanie zanieczyszczeń, takich jak np. liście, zapewniając w ten sposób drożność rur spustowych. Chcąc ułatwić sobie czyszczenie i przegląd rury spustowej, warto zaopatrzyć się w rewizje. Dodatkowo tradycyjne rury spustowe, można zastąpić łańcuchami lub rzygaczami.

Materiały, z których wykonany jest system rynnowy i ich cechy

System rynnowy może być wykonany z różnego rodzaju materiałów. Warto więc przed zakupem zapoznać się z każdym z nich, gdyż każdy materiał cechuje się innymi właściwościami, które decydować będą o trwałości, estetyce i koszcie montażu. Obecnie na rynku producenci oferują:

  • Rynny z PCV – odporne na zarysowania oraz korozję, nawet w srogim środowisku. Ich gładka powierzchnia, zapobiega osadzaniu się zanieczyszczeniom na dnie rynny. Dodatkowo są do wyboru w każdym kolorze. 
  • Rynny staloweodporne na korozję oraz zanieczyszczenia pogodowe. Posiadają gładką powierzchnię  i warstwową budowę. Te rynny są trwałe nawet do 50 lat
  •  Rynny z tytan-cynku – odporne są na czynniki zewnętrzne. Służyć nam mogę nawet ponad 100 lat, dzięki powstającej na powierzchni patynie. Ich minusem jest trudny montaż oraz chropowata powierzchnia, sprzyjająca osadzaniu się zanieczyszczeń. 
  • Rynny miedziane – jedne z najtrwalszych rynien, które służyć nam mogą od 150 do nawet 300 lat, dzięki powstającej patynie. Niestety jest to najdroższa z opcji, która dodatkowo nie może mieć kontaktu z innymi materiałami. 
  • Rynny aluminiowe – odporne na działanie czynników atmosferycznych, trwałe – nawet do 120 lat. Zabezpieczone powłoką ochronną. Jedne z lżejszych, mimo tego są czasochłonne przy montażu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here