Czego nie może jeść pies

0
1387
psy

Każdy właściciel bardzo kocha swoje zwierzęta i chce, aby żyły długo i szczęśliwie. Jednak niekiedy z tej miłości gubimy się trochę w zasadach żywienia psów i pod stołem podsuwamy pupilowi trujące przysmaki. Trujące? Niestety tak, ponieważ ludzkie jedzenie zdecydowanie nie jest przeznaczone dla zwierząt! Nasze posiłki są przeważnie mocno doprawiane, smażone na głębokim oleju i zawierają składniki, które dla psów mogą być śmiertelnie niebezpieczne.

Czego nie może jeść pies?

Zapoznaj się z poniższą listą i zapamiętaj wskazówki, aby odpowiedzialnie karmić swojego czworonoga.

czego nie może jeść pies

Warto zauważyć, że pierwotnie psy były mięsożercami, a obiad musiały upolować sobie same. Jednak tysiąclecia życia razem z człowiekiem przystosowały go do innej diety. Wciąż jednak jest tylko psem, a nie ludzkim członkiem rodziny, dlatego domowe obiady nie powinny stanowić jego pożywienia. Większość polskich dań zawiera w sobie czosnek i cebulę, które poprawiają smak i dodają cudownego aromatu. W przypadku psów mogą stanowić jednak śmiertelne zagrożenie!

Mają w sobie toksyczne dwusiarczki, które wywołują anemię, a nawet niewydolność nerek! Jak widzisz to, co dla nas przepyszne, dla twojego przyjaciela może okazać się bardzo niebezpieczne. Podobnie działają inne przyprawy, których używamy codziennie w kuchni. Pieprz może podrażniać przełyk i żołądek, a sól w nadmiarze wywoła biegunkę lub wymioty. Cukier szkodzi nawet ludziom, ale co ciekawe, jego zdrowszy zamiennik, czyli ksylitol u psów zaburza pracę układu nerwowego!

Przez szkodliwość ludzkich dodatków i przypraw, wiele produktów, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się dobre dla psów, w rzeczywistości szkodzi im i stanowi zagrożenie. Na przykład wędliny, które jako mięso, większość osób z automatu rzuca psom w trakcie przygotowania kanapek. Wystarczy przeczytać ich skład, aby domyślić się, że taka ilość przypraw i wzmacniaczy smaku zdecydowanie nie powinna trafić do ciała psa!

Niezwykle popularne ostatnio awokado, które jest źródłem wielu dobrych składników odżywczych dla ludzi, jest niezwykle niebezpieczne dla psów. Owoc musi przebyć długą drogę, zanim trafi do Polski, więc pryskany jest środkami przeciwko grzybom. Są one bardzo trujące dla czworonogów, a chwila gryzienia skórki może skończyć się tragedią. Psy nie mogą jeść również cytrusów, które wywołują niestrawność i równie często są pryskane.

Winogrona i rodzynki szkodzą z kolei na nerki,

winogrona

Jedzenie surowych jajek niesie za sobą duże ryzyka zarażenia się salmonellą. W trakcie pieczenie upewnij się, że pies nie ma możliwość zjedzenia surowego ciasta. Połknięcie drożdżowego ciasta może doprowadzić nawet do pęknięcia żołądka, ponieważ pod wpływem ciepła zacznie rosnąć i kilkukrotnie zwiększy swoją objętość.

Większość osób wie o tym fakcie, ale warto przypomnieć, że z psami absolutnie nie należy dzielić się czekoladą i innymi słodyczami! Teobromina zaburza pracę serca, a pies po takim deserze z pewnością trafi do kliniki weterynaryjnej. Jeśli jesteśmy w temacie słodyczy, to warto również wspomnieć, że piesków nie zapraszamy również na kawę i herbatę. Kofeina powoduje apatię i przeczyszczenie organizmu. Szkodzi na układ krwionośny i może zaburzać oddychanie.

Alkohol zdecydowanie nie jest przeznaczony dla zwierząt! Wywołuje ostre zatrucie, które niestety często kończy się śmiercią lub długim hospitalizowaniem.
Psy często karmione są mięsem z ryżem lub kaszą. Należy jednak pamiętać, że trudno wydalają kaszę gryczaną, więc lepiej jej unikać. Większość czworonogów nie trafi laktozy, dlatego warto unikać również nabiału, mleka czy serów. Wzdęcia i ból brzucha mogą wywołać również warzywa strączkowe.

Pamiętaj również, że część karmy dostępnej na sklepowych półkach posiada okropny skład, pełen wypełniaczy, sztucznych barwników i bezwartościowych zbóż. Upewnij się, że kupujesz karmę z odpowiednią ilością mięsa i bez szkodliwych substancji.
Jak widzisz wiele potraw i składników, które dla nas są pyszne i zdrowe, dla psa może okazać się bardzo niebezpieczne. Nie należy traktować psa, jak maszyny do zjadania domowych resztek! Zadbaj o to, aby pupil żył jak najdłużej i kupuj dla niego specjalne przekąski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here